Co naukowcy mają do powiedzenia na temat piękna twarzy (2023)

Niekoniecznie jest to sprawiedliwe, ale istnieje pokaźna liczba badań wykazujących, że bycie postrzeganym jako piękny lub przystojny ma pewne zalety. Atrakcyjność fizyczna ma ważne konsekwencje społeczne.

Może nie dziwić, że atrakcyjne osoby są lepsze w świecie randek. Być może nie wiesz, że piękno wiąże się również z bogatszymi i silniej związanymi związkami platonicznymi.

Piękno koreluje również z awansem ekonomicznym, zwłaszcza w przypadku kobiet. W próbnych rozmowach kwalifikacyjnych osoby uznane za atrakcyjne na podstawie pewnych cech (więcej o tym później) mają znacznie większe szanse na zatrudnienie na dane stanowisko. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy mają wykształcenie i doświadczenie porównywalne z innymi kandydatami.

Dobry wygląd wpływa nawet na postrzeganie powagi popełnianych przestępstw oraz na to, że osoby atrakcyjniejsze średnio płacą niższą kaucję.

Wydaje się, że istnieje stereotyp atrakcyjności. Osoby postrzegane jako piękne są postrzegane jako bardziej kompetentne, milsze i generalnie posiadające bardziej pożądane społecznie cechy niż osoby uważane za mniej atrakcyjne.

Ten artykuł podsumowuje najnowsze odkrycia dotyczące piękna z naukowego punktu widzenia. Wydaje się, że oczy preferują określone rysy twarzy lub są bardziej przyciągane i mogą istnieć pewne ewolucyjne powody.

Roszczenia dotyczące molestowania seksualnego są stronnicze ze względu na standardy piękna, wynika z raportu

Skąd bierze się nasza idea piękna?

Zrozumiałe jest, że błędne jest przekonanie, że nasze wyobrażenia o pięknie wywodzą się z wpływów kulturowych, takich jak filmy i czasopisma. Większość z nas uważa, że ​​jesteśmy „uczeni” tego, co jest piękne, na podstawie obrazów prezentowanych nam przez całe życie.

(Video) Ile mocy ma w sobie dotyk pełen czułości? Aneta Hregorowicz – Gorlo W MOIM STYLU | Magda Mołek

Gdyby to była prawda, oznaczałoby to, że to, co definiuje atrakcyjność, różniłoby się w zależności od kultury i epoki. Oznaczałoby to również, że dzieci powinny mieć bardzo mało kontekstu dla piękna, a zatem nie wiedzieć, czym ono jest. Nic z tego nie jest prawdą.

Jak niemowlęta postrzegają piękno

Okazuje się, że kultura i doświadczenie mają na nas minimalny wpływ. Istnieją pewne rysy twarzy człowieka, które wydają się być powszechnie i rzetelnie oceniane jako atrakcyjne, a nawet niemowlęta się z tym zgadzają.

Jak możemy zmierzyć, co niemowlęta rozumieją na temat piękna? Wiemy, że dzieci wpatrują się w rzeczy, które są dla nich interesujące i atrakcyjne, takie jak jasne kolory.

W jednym badaniu preferencje niemowlęcia zostały obliczone na podstawie technologii śledzenia ruchu gałek ocznych. Wyniki wskazują, że dzieci w wieku od 12 do 24 miesięcy wykazują preferencje wizualne dotyczące takich rzeczy, jak symetria twarzy i cechy, które są zwykle kojarzone z kobiecością twarzy. Są to te same preferencje, które mają dorośli. Docenianie przez niemowlęta atrakcyjności twarzy dorosłych jest zbieżne z uznaniem dorosłych.

Ten punkt dotyczący niemowląt jest kluczowy, ponieważ dzieci nie zostały jeszcze zaprogramowane przez kulturę, reklamy ani wizerunki celebrytów.

Odpowiada na pytanie, jak ktoś postrzegałby piękno, gdyby jego mózg został oczyszczony ze wszystkich wpływów społecznych? Ich wizualna atrakcyjność dla pewnych cech twarzy reprezentuje bardziej czystą reakcję neurobiologiczną.

Czy Twoje dziecko ma niskie poczucie własnej wartości lub depresję?

Jak definiuje się piękno?

Powszechnie używany zwrot „piękno jest w oku patrzącegosugeruje, że wizualne piękno jest tą niedefiniowalną, tajemniczą rzeczą. Jednak wiemy, że prawdą jest to, że naukowcy sprowadzili atrakcyjność ludzkiej twarzy do kilku kluczowych czynników i że istnieje dość ścisły konsensus w różnych czasach, kulturach i pochodzeniu etnicznym.

(Video) Co nas postarza i jak to zmienić? | Joga Piękna

Podstawową techniką używaną do ustalenia tego jest poproszenie uczestników badania o przejrzenie zdjęć różnych twarzy i przedstawienie ich wrażenia. Następnie analizuje się, jakie cechy były wspólne dla lepiej ocenianych twarzy.

Naukowcy mogą również cyfrowo manipulować cechami obrazów i obserwować, jak wpływa to na opinie. Na przykład uczynienie szczęki mężczyzny bardziej kwadratową na obrazie i zobaczenie, jak wpływa to na reakcję na twarz.

Poniżej przedstawiono niektóre cechy i teorię ewolucji, dlaczego można poszukiwać tych atrybutów.

Chociaż Verywell dąży do tego, aby uwzględniać wszystkie płcie, orientacje seksualne itp., należy pamiętać, że większość badań naukowych prowadzonych na temat piękna i atrakcyjności nadal opiera się na ankietach przeprowadzanych wśród heteroseksualnych mężczyzn i kobiet cis-płciowych.

Symetria

Symetria odnosi się do stopnia, w jakim jedna połowa obiektu jest taka sama jak druga połowa. Nasze twarze nie są dokładnie takie same na obu połówkach. Symetria jest jedną z tych cech, które konsekwentnie ocenia się jako pożądane w różnych kulturach, a nawet w różnych gatunkach, jeśli chodzi o dobór partnera.

Kiedy zdjęcia były manipulowane w żaden inny sposób, niż aby jedna strona twarzy bardziej przypominała drugą stronę twarzy, radykalnie zwiększyło to prawdopodobieństwo, że ta osoba zostanie uznana za bardziej atrakcyjną w porównaniu z niezmienionym obrazem.

Może to być związane z ewolucyjnym dążeniem do reprodukcji. U mężczyzn symetryczne ciało koreluje ze zwiększoną liczbą plemników i ich zdrowiem. Symetria piersi u kobiet wiąże się ze zwiększoną płodnością.

Wtórne cechy płciowe

Odnosi się to do cech związanych ze sposobem, w jaki twarz staje się bardziej zmaskulinizowana lub sfeminizowana po okresie dojrzewania. Zazwyczaj męskie cechy, takie jak duża szczęka i wydatny łuk brwiowy, kojarzą się z dominacją i przystojnością. To samo dotyczy rzeczy takich jak pełniejsze usta i wyższe lub pełniejsze policzki u kobiet.

(Video) Ludzie którzy byli gotowi na przyjście Chrystusa 3/4 - Zac Poonen

Stwierdzono, że kobiety o bardziej sfeminizowanych twarzach mają średnio wyższy poziom estrogenu w krążeniu. Podobnie podwyższony poziom testosteronu odnosi się do bardziej typowo „męskich” cech. Te zewnętrzne oznaki wyższego poziomu hormonów danej osoby są cenione u potencjalnych partnerów.

Wygląd zdrowia

Cechy wskazujące na zdrowie i witalność są cenione i uważane za pociągające. Obejmuje to takie rzeczy jak kolor skóry. Nie jakiś konkretny kolor, ale jednorodność koloru, jak w wyrównaniu odcienia skóry. To, wraz z gładką teksturą, mniejszą ilością wyprysków i zmarszczek, wiąże się ze zdrowiem skóry twarzy.

Te cechy są postrzegane jako oznaka zdrowia, nawet gdy ktoś pokazuje skrawek skóry bez pełnej twarzy. Stan skóry jest szczególnie użytecznym wskaźnikiem aktualnego stanu zdrowia.

Zaczerwienienie policzków i ust może sygnalizować sprawność i więcej tlenu we krwi, co wyjaśnia związek między zaczerwienieniem a atrakcyjnością. Kobiety są postrzegane przez mężczyzn jako bardziej atrakcyjne, gdy mają czerwone tło lub noszą czerwone ubrania w porównaniu z innymi kolorami.

Blada lub ziemista cera lub wysoki stosunek ubytków do bioder u kobiet są wskaźnikami choroby lub nieoptymalnego obrazu metabolicznego i są postrzegane jako mniej atrakcyjne.

Wskaźniki osobowości

Ludzie byli oceniani jako bardziej atrakcyjni, gdy wskazywały na to ich cechyspołecznie cenione cechytakie jak życzliwość, zadowolenie czy wesołość. Chociaż mimika twarzy jest przejściowa, twarze pokazane jako uśmiechnięte są prawie zawsze oceniane jako piękniejsze niż twarze neutralne. Szczególnie w połączeniu z bezpośrednim kontaktem wzrokowym lub gdy uśmiech odbierany jest jako skierowany do osoby oceniającej zdjęcie.

Wcześniej w artykule wspomniano, że cechy męskie postrzegane są jako bardziej atrakcyjne. Jest to bardziej prawdziwe w przypadku kobiet, które były już w romantycznych związkach, które były w okresie owulacji (kiedy kobiety są najbardziej płodne) lub w kontekście poszukiwania krótkotrwałego związku.

W innych fazach cyklu miesiączkowego preferowana jest bardziej sfeminizowana wersja męskiej twarzy. Zamiast dominacji, cechy kobiece kojarzą się ze szczerością, ciepłem i gotowością do współpracy. Innymi słowy, cechy, które niekoniecznie byłyby związane z płodnością, ale ze stabilnym rodzicielstwem.

Status partnera

Badania pokazują, że mężczyźni określani jako żonaci byli bardziej pociągający niż mężczyźni określani jako samotni. Kobiety oceniają również mężczyzn jako bardziej kuszących, gdy są pokazani w otoczeniu innych kobiet, niż gdy są pokazywani sami lub z innymi mężczyznami.

(Video) Odmładzanie bez skalpela | Iwona Wierzbicka LIVE

Ludzie również postrzegają kogoś jako bardziej atrakcyjnego, po części, jeśli ich poprzedni romantyczny partner miał cechy związane ze standardem piękna.

Inne czynniki wpływające na atrakcyjność

Ciekawą cechą, która decyduje o tym, jak atrakcyjnie kogoś znajdziesz, jest to, jak wyglądasz. Kobiety wydają się mieć awersję do twarzy przeciwnej płci, które wyglądają jak one. Kiedy mężczyźni patrzyli na twarze osób przeciwnej płci, które miały podobne do nich rysy twarzy, pojawiała się niechęć do tych obrazów, ale tylko wtedy, gdy poproszono ich o rozważenie partnera do krótkotrwałych związków. Nie dotyczy to jednak związków długoterminowych. To może wyjaśniać, dlaczego zauważyłeś, że pary czasami są do siebie podobne.

Może to wynikać z faktu, że część mózgu czuła się odpowiedzialna za interpretację piękna, tzwzakręt obręczy, wiąże się również z samooceną.

Inne badania wykazały, że w przypadku koloru włosów i oczu najlepszym predyktorem cech partnera są cechy koloru rodzica przeciwnej płci. Osoby wydają się również najbardziej przyciągać twarze w przedziale wiekowym zgodnym z wiekiem ich rodziców, kiedy się urodzili.

Ponadto kobiety, które pozytywnie oceniają swój związek z ojcem w dzieciństwie, wykazują większy pociąg do mężczyzn o proporcjach twarzy zbliżonych do twarzy ich ojca.

Jak poznać, że kogoś kochasz

Słowo od Verywell

Chociaż tak mówią niektóre z najnowszych badań nad pięknem, badania te nie mogą nam powiedzieć, jak pięknie jest mieć znaczącą więź z kimś, kto jest zabawny, inteligentny i troskliwy. Nie wszystko da się zmierzyć. Najpiękniejsze rzeczy są w środku i są niemierzalne.

Czym jest poczucie własnej wartości?

(Video) 10 naukowych dowodów na istnienie Boga

FAQs

Jak mieć bardziej kobieca twarz? ›

Oferta zabiegów odmładzających jest ogromna. W zależności od stanu skóry i jej potrzeb można zdecydować się na kurację typowo odżywczą, oczyszczającą, nawilżającą lub nawet liftingującą. Do najpopularniejszych zabiegów tego typu można zaliczyć między innymi te z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego lub fibryny.

W jakim wieku zmieniają się rysy twarzy? ›

Skóra zaczyna proces starzenia nawet w wieku 25-30 lat, a z wiekiem twarz traci swój owalny kształt i przyjmuje formę przypominającą odwrócony trójkąt. To jedna z najbardziej zauważalnych zmian, gdyż to wtedy najbardziej zmieniają się proporcje naszych twarzy.

Jakie twarze podobają się kobietom? ›

U kobiet stosunek górnej części twarzy do dolnej jest większy niż u mężczyzn. Idealna twarz męska ma nieregularny, kanciasty kształt z zaznaczonymi brzegami kostnymi i mięśniami, kwadratową linią żuchwy oraz ostrymi kątami żuchwy i brody.

Jak poczuć się bardziej kobieco? ›

Kobiecość to miłość do siebie.

KOCHAĆ SIEBIE to słuchać siebie, swoich odczuć, swoich emocji, swojego ciała. Akceptować je, nie odrzucać, nie bagatelizować, nie lekceważyć. Kochać siebie to docenić siebie, nie wymagać od siebie za dużo, kiedy trzeba odpuścić i sobie wybaczać.

Jak wydobyć z siebie kobiecość? ›

Jak rozbudzić w sobie kobiecość? 14 sposobów na rozruszanie żeńskiej energii
  1. Odnajdź i połącz się ze swoją boginią. ...
  2. Pozwól sobie na kreatywne tworzenie. ...
  3. Współpracuj i spotykaj się z innymi kobietami. ...
  4. Znajdź swoje kobiece rany i wylecz je. ...
  5. Nawiąż porozumienie emocjonalne z samym sobą. ...
  6. Pielęgnuj swoją intuicję.

Jaką twarz podoba się facetom? ›

Bardziej atrakcyjna wydaje się panom twarz, na której nie ma wyprysków, przebarwień, czy bruzd. Gładkość odnosi się także do delikatnego makijażu. Im podkład jest cięższy, a na buzi pojawia się „efekt piasku”, tym mniej im się to podoba.

Jak emanować kobiecością? ›

Partnerka powinna emanować kobiecością, czyli nie tylko seksapilem, ale i delikatnością, życzliwością i ciepłem. Ma działać na mężczyznę kojąco, stanowiąc przeciwwagę dla jego typowych męskich cech. Ponadto mężczyzna potrzebuje psychicznego wsparcia, dobrej rady, docenienia i pocieszenia.

Videos

1. czy ładni mają na serio łatwiej?
(PsychoLoszka)
2. Denzel Washington - piękne przemówienie motywacyjne. Czy masz na tyle odwagi, aby ponieść porażkę?
(SŁOWA MAJĄ MOC - ponadczasowe cytaty)
3. Przestań słuchać ego i zmień życie na zawsze!
(Jak Lepiej Żyć ☯️ Medytacja i rozwój świadomości)
4. Dlaczego głupcy są pewni siebie, a ludzie mądrzy pełni wątpliwości?
(Okiem Chemika)
5. Zszokuje Cię to, co Elon Musk właśnie powiedział o kosmitach!
(Nieznana Lista)
6. Czyją twarz ma zło? - część II - 5NZ #53 | Anneliese Michel
(Justyna Mazur-Kudelska)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Kimberely Baumbach CPA

Last Updated: 25/04/2023

Views: 6344

Rating: 4 / 5 (61 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Kimberely Baumbach CPA

Birthday: 1996-01-14

Address: 8381 Boyce Course, Imeldachester, ND 74681

Phone: +3571286597580

Job: Product Banking Analyst

Hobby: Cosplaying, Inline skating, Amateur radio, Baton twirling, Mountaineering, Flying, Archery

Introduction: My name is Kimberely Baumbach CPA, I am a gorgeous, bright, charming, encouraging, zealous, lively, good person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.