BBC Radio 2 - Faith In The World Week - 8 genialnych definicji piękna, od Arystotelesa do Aguilery (2023)

BBC Radio 2 - Faith In The World Week - 8 genialnych definicji piękna, od Arystotelesa do Aguilery (1)

Czym jest piękno? To jedno z najstarszych pytań zachodniej filozofii. Niegdyś wielcy myśliciele uważali ją za wartość solidną i niezmienną jak bryła marmuru, cenioną obok dobra, sprawiedliwości i prawdy. Dziś koncepcja piękna jest znacznie bardziej kontrowersyjna, przypuszcza się, że istnieje głównie w oku patrzącego. Czy piękno jest tylko powierzchowne, czy też jest czymś głębszym?

Zbiegło się to ze szczególnym naciskiem BBC Radio 2 na piękno dlaWiara w Światowy Tydzień 2016, Skye Sherwin przygląda się zmieniającemu się obliczu piękna, jakie wyobrażało sobie kilku wielkich estetów w historii.

 • BBC Radio 2 - Faith In The World Week - 8 genialnych definicji piękna, od Arystotelesa do Aguilery (2)

  Wiara w piękno

 • BBC Radio 2 - Faith In The World Week - 8 genialnych definicji piękna, od Arystotelesa do Aguilery (3)

  The Sunday Hour: czym jest piękno?

  The Sunday Hour: czym jest piękno?

Dla starożytnych Greków piękno nie było wełnianą kwestią osobistego gustu. Według Arystotelesa piękno można zmierzyć. Dosłownie. „Głównymi formami piękna są porządek, symetria i wyrazistość, które nauki matematyczne demonstrują w szczególnym stopniu” — pisze w Metafizyce. Istnieje nawet recepta na piękno – złoty podział, zestaw proporcji występujących w przyrodzie i stosowanych przez człowieka we wszystkich rodzajach kultury wizualnej.

Wartości Arystotelesa są wpisane w sposób, w jaki Grecy budowali świat: od matematycznych proporcji ich architektury po sposób, w jaki komponowali skręcone ciała rzucających dyskami w rzeźbie. Ten rodzaj obiektywnego piękna, wyczarowany za pomocą linijek i ekierek, miał obsesję na punkcie artystów renesansu setki lat później; ich budynki i obrazy, w tym Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci, często były zbudowane wokół wzorów matematycznych.

2. Keats: piękno jest prawdą

BBC Radio 2 - Faith In The World Week - 8 genialnych definicji piękna, od Arystotelesa do Aguilery (5)

Jasna gwiazda

Zwiastun filmu Jane Campion o Johnie Keatsie, produkcji BBC Films.

Romantyczny poeta John Keats był jednym z największych maniaków piękna literatury. Ukuł niektóre z najbardziej znanych cytatów na temat piękna: „Piękno jest prawdą, prawda, piękno, to wszystko”, podsumowuje w swojej pracy z 1819 r. Oda o greckiej urnie. Jest też pierwsza linijka jego wcześniejszego wiersza Endymion: „Rzecz piękna jest radością na zawsze”.

Mniej więcej w czasie, gdy Keats pisał swoją odę, jego krąg gruchał nad wyidealizowanym pięknem postaci z marmurów Elgina i innych klasycznych artefaktów, które niedawno wystawiono w brytyjskim muzeum. Dla Keatsa piękno nie jest zabawką chwili kulturowej lub historycznej, zależnej, jak mówi przysłowie, od oka patrzącego. Piękno przetrwa. A w tej odie piękno oznacza sztukę. To w zasadzie to samo, co nieśmiertelność. Podczas gdy człowiek zginie, a jego troski znikną i zostaną zapomniane, sztuka będzie miała przewagę nad naturą.

3. Wilde: piękno jest genialne

BBC Radio 2 - Faith In The World Week - 8 genialnych definicji piękna, od Arystotelesa do Aguilery (6)

„Piękno jest formą geniuszu – jest rzeczywiście wyższe niż geniusz, ponieważ nie wymaga wyjaśnienia”. Tak poucza skorumpowany lord Henryk w „Portrecie Doriana Graya” Oscara Wilde’a. Wilde przygotowywał swoich bohaterów na upadek. Dorian Gray jest magicznie obdarzony wiecznym pięknem, które ukrywa i umożliwia nikczemną rozpustę.

To, co mówi lord Henryk, jest typowe dla dekadenckiego dandysa końca XIX wieku. Ten modny paw, który dowcipkuje popijając szampana w londyńskich klubach, widział już wszystko, nie potrzebuje moralności i dąży do piękna i przyjemności kosztem wszystkiego i wszystkich, bo tak naprawdę nic innego się nie liczy. To groteskowa wersja estetyzmu, wiktoriańskiego kultu piękna, który odrzucił ówczesne moralizatorstwo na rzecz „sztuki dla sztuki”. „[Piękno] nie może być kwestionowane” — kontynuuje Lord Henry, pomysł, który Wilde rozbiera, by uzyskać ekscytujący, tragiczny efekt.

Picasso: piękno jest niebezpieczne

BBC Radio 2 - Faith In The World Week - 8 genialnych definicji piękna, od Arystotelesa do Aguilery (7)

Współcześni mistrzowie: Pablo Picasso - Archiwum BBC

Archiwum BBC Pabla Picassa w jego domu w Vallauris we Francji.

"Uroda? Dla mnie to słowo bez sensu, bo nie wiem, skąd się bierze i dokąd prowadzi”. Zanim Pablo Picasso to powiedział, modernistyczni artyści początku XX wieku całkowicie zdemaskowali piękno jako wartość. Uważali, że piękno polega na tradycji i tradycyjnych wyobrażeniach o tym, co jest atrakcyjne. Moderniści chcieli na nowo wyobrazić sobie rzeczywistość dla zupełnie nowej ery maszyn - co w przypadku Picassa oznaczało pomieszanie hierarchii sztuki, czerpanie inspiracji z tak zwanej sztuki prymitywnej lub cięcie świata na kubistyczne płaszczyzny.

Ponadto, jak sugeruje Picasso, piękno jest mglistą ideą, która może zaprowadzić cię na niebezpieczne terytorium. Naziści mieli idealne pojęcie o wyjątkowym pięknie, którego używali do usprawiedliwiania prześladowania każdego, kto nie pasował. Ulubiona reżyserka Hitlera, Leni Riefenstahl, która na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku stworzyła podbijające świat wspaniałe zdjęcia sportowców, stwierdziła, że ​​była „zafascynowana pięknem”. Krótko mówiąc, piękno nigdy nie wyglądało tak źle.

5. Chanel: piękno to wyrażanie siebie

BBC Radio 2 - Faith In The World Week - 8 genialnych definicji piękna, od Arystotelesa do Aguilery (8)

Jedwab, sass i shimmer: William Banks-Blaney na Coco Chanel

Ekspert od mody vintage wyjaśnia, dlaczego sukienka Ribbon Dress z 1924 roku wciąż króluje na wybiegach.

Niewielu było lepiej przygotowanych do komentowania tego, jak piękno działa na poziomie gruntu – jak ta mglista koncepcja zmienia się z sezonu na sezon, z osoby na osobę – niż rewolucyjna projektantka mody Coco Chanel. Od wczesnych lat XX wieku do jej śmierci w 1971 roku jej kariera odpowiadała (a nawet kierowała) głównymi zmianami w wyobrażeniach o kobiecym pięknie.

W latach 1910-tych uwolniła kobiety od gorsetów, a w latach 20-tych zastąpiła wymyślne falbanki małą czarną; bawiła się płcią, przebierając kobiety w marynarskie topy i spodnie; zamieniła wygodną koszulkę w odzież dzienną, a nie tylko bieliznę; sprawiła, że ​​opalenizna była pożądana. I tak dalej. Jedna z jej słynnych definicji piękna odzwierciedla ogromny przewrót w kobiecej tożsamości, od sufrażystek po ruch kobiecy z lat 60., przedkładający indywidualność i wyjątkowość nad bierną konformizm: „Piękno zaczyna się w momencie, gdy decydujesz się być sobą” – powiedziała. rozgrywa się do dziś.

6. Bowie: piękno jest dziwne

BBC Radio 2 - Faith In The World Week - 8 genialnych definicji piękna, od Arystotelesa do Aguilery (9)

Wprowadzenie do Ziggy'ego...

Jak David Bowie doszedł do jednego z najbardziej kultowych dzieł w historii muzyki pop.

To, że piękno powinno robić coś niezwykłego, to idea, która spodobała się kreatywnym umysłom tak różnorodnym, jak pisarz gotyckich kryminałów Edgar Allen Poe („Nie ma wyjątkowego piękna… bez odrobiny dziwności w proporcjach”) i śnieżnowłosy projektant mody Karl Lagerfelda („Nie lubię standardowego piękna – nie ma piękna bez dziwności”).

XX-wiecznym mistrzem formy byłDavid Bowie. „Odwróć się i staw czoła obcemu” – śpiewał w Przemianach. Rzeczywiście, przez całą swoją karierę na nowo odkrywał swój wygląd, używając nonkonformistycznego piękna jako swego rodzaju społecznego komentarza. Androgynia była jego kluczowym narzędziem, od okładki albumu The Man Who Sold the World, gdzie pojawia się jako grająca w karty kurtyzana w sukience i rozwianych długich włosach, podobno inspirowana obrazem prerafaelitów, po czerwony bouffant Ziggy'ego Stardusta, prawdopodobnie inspirowany przez teatr Kabuki lub błyskawice, które przemykają po jego delikatnych rysach jako Aladdin Sane.

Podejście Bowiego do osobistego piękna może powierzchownie wydawać się częścią wezwania Chanel do wyrażania siebie. Jednak jego ciągła gra z tożsamością była czymś zupełnie przeciwnym: celebracją powierzchownego fałszerstwa, w którym piękno jest tak plastyczne jak opakowanie błyszczącej farby do twarzy.

7. Aguilera: piękno jest w tobie

„Jestem piękna bez względu na to, co mówią, słowa nie mogą mnie powalić”, zapewniaChristina Aguileraw swojej piosence z pochodnią dla siebie z 2003 roku, Beautiful. Nie jest to jednak zwykła ballada „me culture”. Dzięki motywom pokonywania niepewności w obliczu uprzedzeń innych, Aguilera's Beautiful odniósł ogromny sukces w społeczności gejowskiej i został uznany przez organizację charytatywną Stonewall w 2011 roku za najbardziej wzmacniający hymn LGBT lat 00.

Przesłanie Aguilery z pewnością rezonuje. Utwór został nagrany przez wszystkich, od indie-rockowcówLemonheadsdo post-punkowej legendyElvisa Costello. Tymczasem wewnętrzne piękno stało się od tego czasu całym podgatunkiem popowych piosenek, które zajmują się polityką tożsamości, odAlicja KeysSuperwoman doLady GagaUrodzony w ten sposób.

8. Miss Piggy: warto walczyć o piękno

BBC Radio 2 - Faith In The World Week - 8 genialnych definicji piękna, od Arystotelesa do Aguilery (10)

Dzisiaj myślimy o pięknie jako o subiektywnym aspekcie, nawet jeśli chodzi o najbardziej pozornie wspaniałych członków społeczeństwa. To nie znaczy, że musimy przyjmować czyjąś opinię na leżąco. Jedną z feministycznych zapalaczy, która wniosła do tej kwestii swój charakterystyczny, mocny dowcip, jest Miss Piggy: „Piękno jest w oku patrzącego i od czasu do czasu może być konieczne podbicie oka głupiemu lub źle poinformowanemu obserwatorowi”.

powiązane linki

 • BBC Radio 2 - Wiara w Światowy Tydzień
 • BBC Music – 8 lekcji, których nauczył nas David Bowie
 • BBC Radio 2 - Zatrzymaj się do namysłu

FAQs

Who is Gary Davies married to? ›

Gary Davies
EmployerBBC
Known forRadio and TV presenter
TelevisionTop of the Pops
SpouseLisa Tchenguiz ​ ​ ( m. 1990; div. 2001)​
3 more rows

What happened to Gary Davies? ›

He joined Virgin Radio the following year. Davies returned to the BBC for the first time in 23 years in June 2017, when he stood in for Sara Cox for a special, extended edition of Radio 2's Sounds of the '80s. He took over from Cox permanently in May 2018, and also provides holiday cover for other Radio 2 presenters.

Who is playing at Radio 2 in the Park 2023? ›

The one and only Kylie headlines Sunday night! Tears For Fears are your Saturday headliners!

What is the ultimate queen song on BBC Radio 2? ›

BBC Radio 2 today reveals that Bohemian Rhapsody is Your Ultimate Queen Song following a listener vote to discover the nation's favourite Queen song. Don't Stop Me Now is in second place, Somebody to Love in third place, We Are The Champions / We Will Rock You in fourth, and Radio Ga Ga rounded off the top five.

How old is Jo Whiley? ›

How old is Scott Mill? ›

Scott Robert Mills (born 28 March 1973) is an English radio DJ, television presenter and occasional actor. He is best known for presenting the Scott Mills show on BBC Radio 1 from 2004 to 2022 and since then, on BBC Radio 2.

How much do BBC presenters earn? ›

Gary Lineker still BBC's top earner on £1.35m, annual report shows
BBC presenterSalary (£)Change from previous year
Greg James395,0005k more
Ken Bruce390,0005k more
Lauren Laverne390,00010k more
Sophie Raworth365,00060k more
16 more rows
Jul 11, 2023

What happened to Vernon Kay on Radio 2? ›

He announced his departure from the BBC in January and started his new mid-morning show on Bauer's Greatest Hits Radio in April. Kay, a former BBC Radio 1 presenter who is married to Strictly Come Dancing host Tess Daly, began the show with U2's Beautiful Day.

Why was Gary Davies dismissed by Radio One? ›

Although contracted until April 1994, Davies decided to leave Radio One at the end of 1993 after expressing unhappiness with the changes introduced by new controller Matthew Bannister, which saw a number of established names leaving the station and his own Sunday evening show getting the axe in the shake up [8].

Who is replacing Radio 2? ›

Vernon Kay is returning to the BBC to replace Ken Bruce on his Radio 2 mid-morning weekday show, the broadcaster has confirmed.

Who is retiring from Radio 2? ›

BBC Radio 2's Ken Bruce has announced on air that he is leaving the station after 31 years hosting its weekday mid-morning show. His slot is the most listened-to show on British radio, and he will now join rival station Greatest Hits Radio.

Where is Radio 2 in the Park 2023? ›

Where is BBC Radio 2 In the Park 2023? This year, the festival will be taking place at Leicester's Victoria Park. After spending nine years in London's Hyde Park, the change in venue was announced this week by Radio 2's Zoe Ball and Richie Anderson.

What is the most played song on Radio 2? ›

It is presented by Scott Mills. Happy by Pharrell Williams tops the chart at No. 1, followed by Adele's Rolling In The Deep at No. 2, making her one of only two UK acts in the Top 10 (alongside Mark Ronson) and the only solo female artist in the Top 10.

Why does BBC Radio 2 play the same songs? ›

The business of running a radio station is quite different. To make as much money from sponsors, advertisers, and other sources as possible, stations need to get as many ears listening to their stations as possible. The stations do this by playing the most popular songs as frequently as they can.

What was the first radio to play Bohemian Rhapsody? ›

The first person to play the song on the radio was Kenny Everett on Capital. He played it fourteen times in two days and was in many ways responsible for the success of the single.

Is Steve Wright DJ married? ›

Personal life. Little is known about Wright's personal life. He was married to Cyndi Robinson until they divorced in 1999, and has two children.

Does Steve Wright have a wife? ›

How old was Vernon Kay? ›

How old is Tony Blackburn? ›

Anthony Kenneth Blackburn (born 29 January 1943) is an English disc jockey, singer and TV presenter.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Tyson Zemlak

Last Updated: 14/09/2023

Views: 6348

Rating: 4.2 / 5 (63 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Tyson Zemlak

Birthday: 1992-03-17

Address: Apt. 662 96191 Quigley Dam, Kubview, MA 42013

Phone: +441678032891

Job: Community-Services Orchestrator

Hobby: Coffee roasting, Calligraphy, Metalworking, Fashion, Vehicle restoration, Shopping, Photography

Introduction: My name is Tyson Zemlak, I am a excited, light, sparkling, super, open, fair, magnificent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.